Hydraulic Butt Fusion Machine WP160A PRO
40–160mm Plastic Pipe Welding
WP160A PRO is a hydraulic butt fusion machine designed for plastic pipe welding from 40 mm to 160 mm. It is easy to operate, combining a reinforced heavy-duty four-clamp frame, efficient heating plate, high-output electric facer, and practical tool holder to deliver reliable alignment and consistent fusion performance on site. The butt fusion machine is suitable for PE, PP, PVDF, and MPP pipes and fittings, providing a dependable solution for small-diameter pipe welding.
Specifications
| Model | WP160A Pro |
| Weldable material | PE (HDPE, MDPE, LDPE), PP, PVDF, MPP |
| Welding range | 40-160 mm |
| Applicable pipe diameters | 40-50-63-75-90-110-125-140-160 mm |
| Power supply | 220V, 50/60Hz, 1PH |
| Total power | 3.65 kW |
| Heating plate | 1.5 KW |
| Facer | 1.4 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Max. temperature | 270℃ |
| Temperature deviation | ±5℃ |
| Piston area | 15.32 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More















