Hydraulic Butt Fusion Machine WP630A PRO
315–630mm Plastic Pipe Welding
WP630A PRO is a hydraulic butt fusion machine designed for plastic pipe welding, such as HDPE, PP, and PVDF materials, ranging from 315 mm to 630 mm. The butt fusion machine is easy to operate and built for large-diameter field applications. It features a sturdy aluminum four-clamp frame, an advanced heating plate, a reinforced electric facer, and a hydraulic control system to support stable operation and reliable fusion performance.
Specifications
| Model | WP630A Pro |
| Weldable material | HDPE, PP, PVDF |
| Welding range | 315-630 mm |
| Applicable pipe diameters | 315-355-400-450-500-560-630mm |
| Power supply | 380V, 50Hz, 3PH |
| Total power | 10.1 kW |
| Heating plate | 7.5 kW |
| Facer | 1.5 kW |
| Hydraulic unit | 1.1 kW |
| Pressure adjusting range | 0-10 MPa |
| Max. temperature | 270℃ |
| Temperature deviation | ±7℃ |
| Piston area | 27.1 cm² |
Details
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More














