Hydraulic Butt Fusion Machine WP315A PRO
90–315mm Plastic Pipe Welding
WP315A PRO is a hydraulic butt fusion machine designed for plastic pipe welding from 90 mm to 315 mm. It is suitable for medium-diameter PE, PP, PVDF, and MPP pipe applications. With its easy-to-use hydraulic power unit, reinforced four-clamp frame, advanced heating plate, accurate electric facer, and convenient tool holder, the fusion machine delivers stable operation and reliable fusion performance.
Specifications
| Model | WP315A Pro |
| Weldable material | PE (HDPE, MDPE, LDPE), PP, PVDF, MPP |
| Welding range | 90-315 mm |
| Applicable pipe diameters | 90-110-125-140-160-180-200-225-250-280-315 mm |
| Power supply | 220V, 50Hz, 1PH |
| Total power | 5.85 kW |
| Heating plate | 3.1 kW |
| Facer | 2.0 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Max. temperature | 270℃ |
| Temperature deviation | ±5℃ |
| Piston area | 20.02 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More














