Hydraulic Butt Fusion Machine WP250A PRO
63–250mm Plastic Pipe Welding
WP250A PRO is a hydraulic butt fusion machine designed for plastic pipe welding from 90 mm to 250 mm. Equipped with an easy-to-operate hydraulic power unit and built with fully welded steel construction for reliable field performance.
The butt fusion machine combines a four-clamp frame, temperature-controlled heating plate, electric facer, and tool holder to support accurate pipe alignment and consistent fusion quality. The fusion machine is suitable for PE, PP, PVDF, and MPP material fusion, where stable and efficient welding is required.
Specifications
| Model | WP250A Pro |
| Weldable material | PE (HDPE, MDPE, LDPE), PP, PVDF, MPP |
| Welding range | 63-250 mm |
| Applicable pipe diameters | 63-75-90-110-125-140-160-180-200-225-250 mm |
| Power supply | 220V, 50Hz, 1PH |
| Total power | 5.05 kW |
| Heating plate | 2.3 kW |
| Facer | 2.0 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Max. temperature | 270℃ |
| Temperature deviation | ±5℃ |
| Piston area | 11 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More














