Hydraulic Butt Fusion Machine WP200A PRO
63–200mm Plastic Pipe Welding
WP200A PRO is a hydraulic butt fusion machine designed for plastic pipe welding, including PE, PP, PVDF, and MPP from 63 mm to 200 mm. The all-in-one HPU enables easy operation, and the steel-welded construction supports heavy-duty applications. It features a four-clamp frame, an advanced heating plate, an electric facer, and a tool holder to support accurate alignment and stable fusion performance.
Specifications
| Model | WP200A Pro |
| Weldable material | PE (HDPE, MDPE, LDPE), PP, PVDF, MPP |
| Welding range | 63-200 mm |
| Applicable pipe diameters | 63-75-90-110-125-140-160-180-200 mm |
| Power supply | 220V, 50Hz, 1PH |
| Total power | 3.95 kW |
| Heating plate | 1.8 kW |
| Facer | 1.4 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Max. temperature | 270℃ |
| Temperature deviation | ±5℃ |
| Piston area | 15.32 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More















