Hydraulic Butt Fusion Machine WP355A PRO
90–355mm Plastic Pipe Welding
WP355A PRO is a hydraulic butt fusion machine designed for plastic pipe welding from 90 mm to 355 mm, including PE, PP, PVDF, and MPP materials. Equipped with an easy-to-operate hydraulic power unit and built for dependable and high-load field applications. The fusion machine combines a reinforced four-clamp frame, heating plate, electric facer, and convenient tool holder to support accurate alignment and reliable fusion quality across a wider range of pipe sizes.
Specifications
| Model | WP355A Pro |
| Weldable material | PE (HDPE, MDPE, LDPE), PP, PVDF, MPP |
| Welding range | 90-355 mm |
| Applicable pipe diameters | 90-110-125-140-160-180-200-225-250-280-315-355 mm |
| Power supply | 220V, 50Hz, 1PH |
| Total power | 6.35 kW |
| Heating plate | 3.6 kW |
| Facer | 2.0 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Max. temperature | 270℃ |
| Temperature deviation | ±5℃ |
| Piston area | 20.02 CM² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More















