Butt Fusion Machine FX160
40–160mm Plastic Pipe Welding
The FX160 is a butt fusion machine designed to weld thermoplastic pipes ranging from 40 mm to 160 mm, including HDPE, PE, PP, PB, and PVDF. Compact, reliable, and easy to operate, this fusion machine is also integrated with an optimized HPU for stable, precise pressure control during pipe and fitting fusion.
Applications
The butt fusion machine provides contractors with an efficient solution for small-diameter pipe welding, including:
- Municipal infrastructure projects
- Industrial pipeline installation
- Energy pipeline construction
Specifications
| Model | FX160 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 40-160 mm |
| Applicable pipe diameters | 40-50-63-75-90-110-125-140-160 mm |
| Power supply | 220 V, 50 Hz, 1 PH |
| Total power | 3.65 kW |
| Heating plate | 1.5 kW |
| Facer | 1.4 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Max. temperature | 270ºC |
| Temperature deviation | ±5ºC |
| Piston area | 15.32 cm² |
Details
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















