Butt Fusion Machine FX630
315–630mm Plastic Pipe Welding
FX630 is a semi-automatic butt fusion machine designed for HDPE pipe welding from 315 mm to 630 mm. With its reinforced frame, precise heating system, and DynaFX™ hydraulic power unit, it delivers stable operation and reliable pipes and fittings joint quality for large-diameter pipeline construction.
Applications
The butt fusion machine delivers a leak-free pipe and fitting joint welding, offering a dependable solution for contractors working on:
- Municipal infrastructure projects
- Industrial pipeline systems
- Energy pipeline constructions
Specifications
| Model | FX630 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 315-630 mm |
| Applicable pipe diameters | 315-355-400-450-500-560-630 mm |
| Power supply | 380V, 50Hz, 3PH |
| Total power | 10.1 kW |
| Heating plate | 7.5 kW |
| Facer | 1.5 kW |
| Hydraulic unit | 1.1 kW |
| Pressure adjusting range | 0-10 MPa |
| Max. temperature | 270ºC |
| Temperature deviation | ±7ºC |
| Piston area | 27.1 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















