Butt Fusion Machine FX1000
630–1000mm Plastic Pipe Welding
FX1000 is a butt fusion machine designed for HDPE pipe welding from 630 mm to 1000 mm. Built with a reinforced frame, the fusion machine delivers stable welding performance in heavy-duty projects. It is equipped with DynaFX™ hydraulic power unit, with an optional digital pressure gauge for more accurate monitoring and operation control. The heating plate provides precise heating performance for reliable joint quality in large-diameter pipeline construction.
Applications
The hydraulic butt fusion machine provides contractors with a dependable solution for:
- Municipal infrastructure projects
- Industrial pipeline systems
- Energy pipeline construction
Specifications
| Model | FX1000 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 630-1000 mm |
| Applicable pipe diameters | 630-710-800-900-1000 mm |
| Power supply | 380V, 50Hz, 3PH |
| Total power | 24.5 kW |
| Heating plate | 17.5 kW |
| Facer | 3 kW |
| Hydraulic unit | 4 kW |
| Pressure adjusting range | 0-12 MPa |
| Max. temperature | 270ºC |
| Temperature deviation | ±7ºC |
| Piston area | 36.52 cm² |
Details
-
-

-
Facer (Milling Cutter)
- Newly designed anti-release clamping jaws provide a safer structure and more convenient operation
- Gear-driven transmission ensures efficient, stable, and durable performance
- Powerful copper-wound motor supports reliable facing performance
- Reinforced aluminum die-cast facer plate with durable double-edged HSS blades
-
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















