Butt Fusion Machine FX250
63–250mm Plastic Pipe Welding
FX250 is a semi-automatic butt fusion machine designed for HDPE pipe welding, with pipe diameters ranging from 63 mm to 250 mm. With its reinforced frame, precise hydraulic control, and controlled heating performance, the butt fusion machine delivers stable operation and reliable joint quality in demanding field conditions.
Applications
The semi-automatic fusion machine offers a pipe fusion solution for contractors working on the following projects:
- Municipal infrastructure projects
- Industrial pipeline installation
- Energy pipeline construction
Specifications
| Model | FX250 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 63-250 mm |
| Applicable pipe diameters | 63-75-90-110-125-140-160-180-200-225-250 mm |
| Power supply | 220 V, 50 Hz, 1 PH |
| Total power | 5.05 kW |
| Heating plate | 2.3 kW |
| Facer | 2.0 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Max. temperature | 270ºC |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Temperature deviation | ±5ºC |
| Piston area | 11 cm² |
Details
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















