Butt Fusion Machine FX315
90–315mm Plastic Pipe Welding
FX315 is a butt fusion machine designed for welding thermoplastic pipes and fittings, especially HDPE pipes from 90 mm to 315 mm. The butt fusion machine combines a robust welding frame, precise hydraulic operation, and even heating to produce reliable joints for medium-diameter pipeline installation.
Applications
This hydraulic butt fusion machine provides a reliable solution for medium-sized pipeline construction, such as:
- Gas distribution
- Water supply and drainage
- Agricultural irrigation
Specifications
| Model | FX315 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 90-315 mm |
| Applicable pipe diameters | 90-110-125-140-160-180-200-225-250-280-315 mm |
| Power supply | 220 V, 50 Hz, 1 PH |
| Total power | 5.85 kW |
| Heating plate | 3.1 kW |
| Facer | 2.0 kW |
| Hydraulic unit | 0.75 kW |
| Max. temperature | 270ºC |
| Pressure adjusting range | 0-8 MPa |
| Temperature deviation | ±5ºC |
| Piston area | 20.02 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















