Butt Fusion Machine FX450
180–450mm Plastic Pipe Welding
FX450 is a butt fusion machine designed for welding thermoplastic pipes and fittings from 180 mm to 450 mm, including HDPE, PE, PP, and PVDF materials. Engineered for medium-diameter pipe welding, the fusion machine is equipped with DynaFX™ HPU, a controllable heating plate, and multi-size clamp inserts. The butt fusion machine delivers stable hydraulic control, even heating, and reliable clamping to help produce strong, consistent joints on site.
Specifications
| Model | FX450 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 180-450 mm |
| Applicable pipe diameters | 180-200-225-250-280-315-355-400-450 mm |
| Power supply | 380V, 50Hz, 3PH |
| Total power | 8.7 kW |
| Heating plate | 6.5 kW |
| Facer | 1.1 kW |
| Hydraulic unit | 1.1 kW |
| Pressure adjusting range | 0-10 MPa |
| Max. temperature | 270 ºC |
| Temperature deviation | ±7ºC |
| Piston area | 22.38 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















