Butt Fusion Machine FX500
180–500mm Plastic Pipe Welding
FX500 is a butt fusion machine designed for HDPE pipe welding from 180 mm to 500 mm. Engineered for joining thermoplastic pipes and fittings made of PE, PP, and PVDF, this pipe fusion machine utilizes controlled heating (deviation ±7ºC) and optimized hydraulic pressure to produce strong, reliable joints. The hydraulic pressure unit offers an optional digital pressure gauge for more precise pressure monitoring.
Applications
The hydraulic butt fusion machine provides a dependable solution for medium- to large-diameter pipeline installation, and is widely used in:
- Gas utility projects
- Water supply systems
- Drainage infrastructure
- Municipal construction
- Plastic pipe manufacturing
Specifications
| Model | FX500 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 180-500 mm |
| Applicable pipe diameters | 180-200-225-250-280-315-355-400-450-500 mm |
| Power supply | 380V, 50Hz, 3PH |
| Total power | 9.1 kW |
| Heating plate | 6.5 kW |
| Facer | 1.5 kW |
| Hydraulic unit | 1.1 kW |
| Pressure adjusting range | 0-10 MPa |
| Max. temperature | 270ºC |
| Temperature deviation | ±7ºC |
| Piston area | 22.38 cm² |
Detail Highlights
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















