Butt Fusion Machine FX800
450–800mm Plastic Pipe Welding
FX800 is a butt fusion machine designed for welding thermoplastic pipes and fittings from 450 mm to 800 mm, including HDPE, PE, PP, PB, and PVDF. The fusion machine’s heating plate provides stable, controlled heating, while the modular anti-slip pad blocks help ensure secure pipe clamping during welding.
Applications
Built for large-diameter pipeline construction, the butt fusion machine delivers reliable fusion performance in demanding field applications, including:
- Urban gas transmission networks
- Water supply and drainage systems
- Trenchless rehabilitation projects
- Agricultural irrigation pipelines
Specifications
| Model | FX800 |
| Weldable material | HDPE, PE, PP, PB, PVDF |
| Welding range | 450-800 mm |
| Applicable pipe diameters | 450-500-560-630-710-800 mm |
| Power supply | 380V, 50Hz, 3PH |
| Total power | 16.2 kW |
| Heating plate | 12.5 kW |
| Facer | 2.2 kW |
| Hydraulic unit | 1.5 kW |
| Pressure adjusting range | 0-10 MPa |
| Max. temperature | 270ºC |
| Temperature deviation | ±7ºC |
| Piston area | 31.8 CM² |
Details
-
-

-
Facer (Milling Cutter)
- Newly designed anti-release clamping jaws provide a safer structure and more convenient operation
- Gear-driven transmission ensures efficient, stable, and durable performance
- Powerful copper-wound motor supports reliable facing performance
- Reinforced aluminum die-cast facer plate with durable double-edged HSS blades
-
WELPING is a professional manufacturer of fusion machines for jointing HDPE, PP, PVDF, MPP pipes/fittings. We have been focusing on the R&D, manufacturing, and sales of fusion welding equipment since 2005. Products range includes butt fusion machines and extrusion welders.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
WELPING has a dedicated team of professional engineers for welding machines R& D and they can give you the most professional advice and technical support for fusion welding equipment. Our factory is equipped with complete manufacturing equipment and hence mass-produced standard products or simply customized products can be delivered within 10-15 days.
Since the very beginning, quality and cost-effectiveness are our benchmarks to develop new products. Adhering to the principle of high quality, we offer a variety of fusion welding machines to meet requirements in different scenarios and from different industries.
Inquiry
Related Products See More
















